EFEDENT DİŞ PROTEZ LABORATUVARI

Cad Cam Zirkon


Zirkonyum; yüksek ısılara, darbelere dayanıklı, hafif, ısı ve elektrik iletmeyen, ışık geçirebilen bir elementtir.

Yıllardır daha farklı şekillerde kullanılan zirkonyum malzemesinin diş hekimliğinde kullanılması bu alanda da estetik, dayanıklılık gibi birçok açıdan üstünlük kazanılmasına neden olmuştur.

Diş hazırlanması ve ölçü alınması aşamalarında klasik porselenlerden farklı olmayan zirkonyum alt yapılı porselen kaplamaların farklılıkları laboratuvar işlemlerinde başlamaktadır. Zirkonyumlar CAD/CAM teknolojisine sahip bilgisayar destekli cihazlarla yapılabilirler.

Temel olarak tarayıcı ünite (CAD), aşındırıcı ünite ve sinterleme fırınından oluşan bu sistemde altyapılar zirkonyum oksit bloklardan elde edilebildiği gibi titanyumdan veya cam seramik bloklardan da elde edilebilir.

Bu yöntemde hasta ağzından alınan ölçüler bilgisayar ortamında optik okuyucularda (3D scanner) taranır. Kamera yardımı ile elde edilen veriler bilgisayara yüklenir. Daha sonra tasarımları-3D modelajları (CAD) yapılarak üretime (CAM) geçilir.

Zirkonyum bloklardan (levhalardan) el değmeden freze sistemleri sayesinde bilgisayar tarafından kesilip şekillendirilir. Hacim olarak %25 daha büyük frezlenen restorasyon yaklaşık 1500 C deki sinterlenme fırının da orijinal boyutuna geri döner.Bu sırada zirkonyum maksimum dayanıklılığına ulaşır; bu da yaklaşık 1200 mpa bükülme katsayısına eş değerdir.

Artık yeni yüksek teknoloji ürünü olan zirkonyum ile; güçlü, estetik, kaliteli, doğal ve metalsiz restorasyonlar başarıyla yapılabilmektedir.

Zirkon Alt Yapının Avantajları;

- Işık geçirgenliği özelliği sayesinde doğal dişlerin dokusu tam olarak yakalanır.

- Diş eti uyumu klasik metal alt yapılı porselenlere göre çok daha iyidir.

- Doku dostu bir materyal olduğu için alerjik değildir.

- Isı yalıtma özelliği çok iyi olduğu için sıcak soğuk hassasiyeti olmaz.

- 900-1100 mpa`lık dirençleri sayesinde arka bölgelerdeki dişlerde de çok rahatlıkla kullanılırlar

- Ayrıca ağızda tat bozukluğuna, diş eti problemlerine ve ağız kokusuna yol açmayan sağlıklı bir materyaldir.

ETİKETLER


HIZLI RANDEVU EFEDENT DİŞ PROTEZ LABORATUVARI Whatsapp

Formu Doldurun. Biz Sizi Arayalım.