EFEDENT DİŞ PROTEZ LABORATUVARI

Diş Bakımında Yapılan 10 Hata


İzmir’de en iyi ortodonti hastanesi, en iyi diş hekimi tavsiye, Türkiye’nin en iyi diş hekimi, En iyi diş Doktoru, diş doktoru tavsiye

1-Diş fırçasını çok uzun süre kullanmak

Bir diş fırçasının ömrü ortalama olarak üç aydır. Diş fırçasını belirli aralıklarla değiştirmeniz gerekir. Yıpranan, kıvrılan ve kırılan diş fırçası kılları dişleri iyi şekilde temizleyemez. Değiştirilmeyen diş fırçasının içinde bakteri ve gıda parçacıkları birikmeye başlar.

2-Çok sert diş fırçası tercih etmek

Daha iyi temizleyeceğine inanılan sert kıllı diş fırçaları, diş etine zarar verir. Orta sertlikte, yumuşak ya da ekstra yumuşak kıllı diş fırçaları ideal bir seçim olacaktır. Böylelikle hem dişlerin aşınmasının önüne geçilir, hem de diş aralıklarına daha rahat ulaşarak kaliteli bir temizlik sağlanır.

3-Dişleri yanlış fırçalamak

Dişleri fırçalarken dairesel hareketler uygulanmalıdır. Böylelikle dişlerin arasındaki boşluklar daha etkili şekilde temizlenmiş olur. Sürekli sağdan sola veya soldan sağa yatay şekilde dişleri fırçalamak diş etleri ve dişler arasındaki yumuşak dokulara zarar verebilir. Diş fırçasını 45 derecelik bir açıyla tutarak dişlerinizi kısa dairesel hareketlerle fırçalayın.

4-Günde 2 defadan fazla diş fırçalamak

Günde iki defadan fazla diş fırçalamanın herhangi bir yararı yoktur. Bazı kişiler gün içinde sıklıkla dişlerini fırçalamaya ihtiyaç duyar. Fakat 2 defadan fazla fırçalamak diş ve diş etlerine zarar verebilir.

5-Diş ipi ve gargara kullanmamak

Diş ipi kullanmayı alışkanlık haline getirmek ağız ve diş sağlığınız için önemlidir. Çünkü diş fırçasının ulaşamadığı bölgelerdeki artıkları çıkarmak için günde en az bir ke mutlaka diş ipi kullanmak gerekir. Diş fırçalama ve diş ipiyle çıkarılan bakterileri gargara ile tamamen yok edebilir, ferah bir nefese kavuşabilirsiniz.

6-Aşırı kahve ve sigara tüketmek

Gün içerisinde sıklıkla kahve ve sigara tüketmek dişlerin zamanla sarararak renk değiştirmesine neden olur. Sigaranın kan dolaşımındaki olumsuz etkisi ise diş eti hastalıklarının artmasına neden olur. Tedavi edilmeyen diş eti hastalıkları ise diş kayıplarına kadar gidebiliyor.

7-Ortodonti tedavisinin yalnızca gençler için uygulandığını düşünmek

Ortodonti tedavisi, genç veya yetişkin her birey için rahatlıkla uygulanabilen bir tedavidir. Tedavisine geç kalınan çapraşık veya kapanmayan dişler, ağız sağlığının bozulmasına neden olur. Ortodonti tedavisi ile dişleriniz gerektiği şekilde konumlandırılarak hem sağlıklı gülüş hem de başarılı bir kapanış elde edilir.

8-Diş taşlarını temizletmemek

Diş taşı; tükürük ve dişin etrafında biriken gıdalardaki minerallerin sertleşmesiyle oluşur. Diş taşları, diş fırçasıyla giderilemez. Diş taşları temizletilmediği takdirde dişleri çevreleyen kemikte iltihabi hastalıklar da dâhil olmak üzere birçok probleme neden olur. 6 ayda bir diş hekiminize muayene olmalı ve diş taşlarını temizletmelisiniz.

9-Beslenmeye dikkat etmemek

Tatlı gıdaların tüketimi dişlere zarar verir. Tatlı tüketimini azaltmak dişlerin sağlığı için son derece önemlidir. Diş sağlığını korumak için kalsiyum, fosfor ve flor içeren gıdalar tüketmeye özen gösterilmelidir.

10-Düzenli olarak diş hekimine gitmemek

Yalnızca ağız ve diş sağlığıyla ilgili bir problem yaşadığınızda değil, düzenli olarak diş hekimine gitmeniz gerekiyor. Ağız ve dişte yaşanan problemler her zaman ağrı ya da sızı şeklinde belirti vermez. Örneğin, diş çürüğü ancak diş köküne kadar ulaştığında sizi huzursuz etmeye başlar. O ana kadar herhangi bir belirti vermediğinden tedaviye geç kalınmış olabilir. Düzenli diş hekimi kontrolleri, olası ağız ve diş sağlığı problemlerinin önüne geçilmesini sağlar.

ETİKETLER


HIZLI RANDEVU EFEDENT DİŞ PROTEZ LABORATUVARI Whatsapp

Formu Doldurun. Biz Sizi Arayalım.